o mnie

Jacek Bonecki, (ur. 04.04.1969 r. w Świnoujściu) – fotograf i popularyzator fotografii, operator filmowy, producent telewizyjny i dziennikarz. Warsztat  filmowca szlifował na Wydziale Telewizji i Filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako fotograf uaktywnił się twórczo na początku lat 80. Eksperymentując z obrazem zaczął rozumieć fotografię jako odrębną dziedzinę sztuki. Umiejętności zdobyte w szkole filmowej oraz inspiracje czerpane z inscenizacji filmowej, przenikają się w jego pracach. Fotografie Jacka opowiadają różnorodne historie. Jest artystą uniwersalnym i multitematycznym.  Mistrzowsko odnajduje się w takich dziedzinach jak fotografia podróżnicza, dokumentalna, motoryzacyjna, a także fotografia reklamowa. Z tą samą precyzją, estetyką i dbałością o szczegóły  uwiecznia na papierze postaci i przedmioty, a także statyczne motywy  studyjne i dynamiczne akcje reportażowe. Przestrzeń i  krajobraz, barwa i światło współgrają w jego pracach, dając niebywałe efekty wizualno-emocjonalne.

Z dużym zaangażowaniem włącza się w działalność edukacyjną. Jako pomysłodawca i organizator prowadzi plenery i warsztaty fotograficzne, przyczyniając się do popularyzacji fotografii.  Warsztaty takie jak Fotomisje, Camera Adventure, Traveler Adventure Team cieszą się ogromnym powodzeniem, gdyż Bonecki poprzez nowartorską formułę ich prowadzenia bardzo skutecznie i bez obaw przekazuje wiedzę swoim kursantom. Wykłada w największych szkołach fotograficznych w Polsce w tym w Warszawskiej Szkole Filmowej, Łodzkiej Szkole Filmowej, czy też katowickiej szkole Fotoedukacja. Ma na koncie wiele wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, między innymi w Szwecji, Rosji, UK, na Ukrainie, czy w Niemczech. Jest laureatem nagród na konkursach i festiwalach a także jurorem w konkursie Viva Photo Awards.

Jest autorem 3 książek o fotografii dostępnych także w formie e-booka, wydanych nakładem Wydawnictwa National Geographic: „Fotograf w podróży”, ” Przystanek Dakar. Rajd Okiem fotografa”(wersja polsko-angielska) oraz pierwszą książkę w całości ilustrowaną fotografią smartfonową – „Jak fotografować smartfonem”. Jako pierwszy i jedyny fotograf w Polsce wydał wraz z Wydawnictwem Edipresse Książki autorską kolekcję fotograficznych gier i puzzli edukacyjnych (Memory Pojazdy i Zwierzęta, Mój Dakar, puzzle Pojazdy). Jest znany z fotografii rajdowej gdyż kilkanaście razy gości z aparatem i kamerą na największym rajdzie świata – rajdzie Dakar, a także dokumentował wszystkie rajdy terenowe rangi Pucharu Świata. Jego rajdowe fotografie znalazły się w wielu publikacjach książkowych, w tym w książkach Krzysztofa Hołowczyca, czy publikacji „Rajd Dakar. Ludzie.Przygoda.Kulisy”, wydanej w 2015 roku.

Jako zapalony podróżnik, odwiedził  z aparatem i kamerą ponad 60 krajów świata na 6 kontynentach. Aktywnie udziela się jako dziennikarz, publikując teksty o fotografii i zdjęcia dla wydawnictw i portali internetowych we Francji, Wloszech, Portugalii, USA, Niemczech.   Publikował w magazynach: Newsweek, Gala, Machina, Voyage, Sukces, Wysokie obroty, Men’s Health, Maleman, Moto Press, Viva, Gala, Top gear, Auto Moto i Sport, Przegląd Sportowy, Fakt, International Jeep Magazyn i wielu innych, a także w największych mediach fotograficznych takich jak miesięczniki; Digital Camera Polska,Digital Photographer, Digital Foto Video, Fotokurier, Foto; portale takie jak optyczne.pl, swiatobrazu.pl, fotoblogia.pl, fotopolis.pl. Pracował dla największych korporacji, wśród których znalazły się takie potęgi, jak Axel Springer, Moto Presse, Chrysler, Lancia, Alfa Romeo, Honda, Toyota, Fiat, Daimler AG, General Motors, Renault, Suzuki ale też wiele innych.  Współpracował i wciąż współpracuje z największymi na świecie markami w dziedzinie fotografii takimi jak LG, Sony, FujiFilm, Olympus, Sony Mobile, Canon, Nikon, Epson, Wacom, X-rite, Ilford, Fomei, Lowepro, Hyperbook, Vanquard czy Eizo.

Bonecki chętnie angażuje się w działalność charytatywną. Dyptyk fotograficzny z 2008 roku, który przekazał na aukcję charytatywną Fundacji Orimari osiągnął imponującą cenę 60 000 zł. Była to jednej z najlepiej sprzedanych fotografii w Polsce. Prawdopodobnie jako pierwszy polski fotograf w roku 2015 założył Fundację, działającą na rzecz wspierania edukacji fotograficznej. Fundacja będzie miała za zadanie edukować, rehabilitować, socjalizować i resocjalizować poprzez rozwijanie pasji fotografii. Jej działalność jest ukierunkowana głównie na dzieci i młodzież, podobnie jak projekt „Artyści Dzieciom” – książeczka dla dzieci, zbiór bajek napisanych przez doskonałych polskich artystów takich jak Małgorzata Kożuchowska, Agustin Equrolla, Halina Mlynkova, Piotr Rubik i wielu innych.

Jako operator filmowy pracował na planie seriali telewizyjnych (Złopolscy, Tata a Marcin powiedział, Miodowe Lata, Graczykowie), filmów fabularnych (Józef Piłsudski, Archiwista, Awantura o Basię), filmów dokumentalnych ( Tajemnica Pana X – Grand Prix na Festiwalu Filmów o Sztuce, Polen, Zamek, Stanisław Piasecki, In hoc signo vinces, De Mono, Hey, Imprerium – Sztuka i Naród, Acid Drinkers, Czas Kultury, Świetliki nad Krakowem, Sybiracy, Historia Polskiego Videoklipu. Zrealizował ok 70 videoklipów dla takich artystów jak między innymi dla Myslowitz, Wilki i Robert Gawliński, Zbigniew Hołdys, Bakszysz, Andrzej Krzywy, Acid Drinkers, Big Cyc, Sweet Noise, Brygada Kryzys, Hołk, Świetliki, Marek Biliński, Freedom.

Jako producent filmowy wyprodukował nie tylko dzisiątki filmów reklamowych ale także ponad 400 produkcji telewizyjnych, w tym Automianiak, 120 mil, Moc, Mała Armia, Gadżet, Jednoślad, Rowermania, Zakręt, Jednym Śladem, Autosalon. Ma na swoim koncie programy cykliczne: 30 Ton, Klipol, Nasza Szkapa, Dziennik Telewizyjny, Wykręc Numer, Gotowanie z Kuroniem, Mikser, Na gapę, Lalamido, Swojskie Klimaty, No problem, Ślizg, Gwiazda Miesiąca.

Pracował dla takich stacji telewizyjnych jak TVP1, TVP2, TVP Polonia, TVN, Polsat, TVN Turbo, TVN 24, Canal Plus, TVP5, TDF, ARD, ZDF, BBC, MTV, VIVA.

Kalendarz na 365 dni nowego 2017 roku

W 2017 roku czeka Was 365 dni pełnych wspaniałych fotografii, które – mam nadzieję – zainspirują do wielu podróży i podejmowania nowych wyzwań.  (więcej…)


dane kontaktowe

 

info@bonecki.com

facebook.com/JacekBoneckiPhotography

instagram.com/jacekbonecki/

 

BONECKI SHOP

W sklepie możesz kupić wszystkie produkty

z mojej autorskiej kolekcji z autografem

i indywidualną dedykacją.

wszelkie prawa zastrzeżone - 2016 - Jacek Bonecki Photography

made by station75.com